Prekmurske čete 20
9232 Črenšovci
Viri pomoči v duševni stiski
Ljudje se tekom življenja pogosto soočamo s težavami v duševnem zdravju. Pomembno je, da stiske pri sebi in drugih prepoznamo in pravočasno ukrepamo. Marsikaj lahko za lastno duševno zdravje naredimo sami. Številne nasvete za krepitev duševnega zdravja najdete na povezavah spodaj. Kadar pa je naše vsakodnevno delovanje dlje časa ovirano ali nenadoma močno spremenjeno, tako doma, v šoli ali v službi, pri prostočasnih dejavnostih ali pri stikih z drugimi in si pri spremembah ne zmoremo ali ne znamo pomagati sami, je pomembno, da poiščemo strokovno pomoč.
V Sloveniji imamo dobro razvejan sistem pomoči, ki je v večini primerov brezplačen. Znotraj zdravstvenega sistema so nam na voljo izbrani osebni zdravnik in centri za duševno zdravje, ki delujejo v zdravstvenem domu v Murski Soboti in Ormožu. Obrnete se lahko tudi na strokovnjake s področja duševnega zdravja v zdravstvenovzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja (delujejo v vseh zdravstvenih domovih v naši regiji), kjer poleg drugih strokovnih delavcev deluje tudi psiholog, ki izvaja delavnice za lažje spoprijemanje s stresom, depresijo ali anksioznostjo, na voljo pa je tudi za individualne pogovore.
Obrnemo se lahko na različne nevladne organizacije, ki delujejo v okviru socialnega varstva, npr. Ozara Slovenija, Društvo Mozaik in Zavod Vitica, ki delujejo tudi v naši regiji. Brezplačno psihološko svetovanje nudi tudi Center za psihološko svetovanje Posvet, ki deluje v Murski Soboti.
Na voljo so tudi telefonske linije, kamor lahko pokličemo za razbremenitev in nadaljnje usmeritve glede iskanja strokovne pomoči:
· Klic v duševni stiski (01) 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
· Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24 ur/dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
· TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.
To, da poiščemo pomoč, ni znak šibkosti, ampak znak poguma. Če pa se že zaradi kakršnegakoli razloga ne odločimo za strokovno pomoč, pa poskušajmo svoje občutke in stiske zaupati drugim: prijateljem, družinskim članom, partnerju ali nekomu, ki mu zaupamo. Odkrit pogovor z drugim lahko deluje razbremenilno in daje občutek, da se z duševnimi težavami ne srečujemo sami, hkrati pa lahko dobimo tudi podporo pri odločanju za nadaljnje korake v zvezi z iskanjem strokovne pomoči.
Več informacij, uporabnih gradiv in virov pomoči najdemo na spletnih straneh:
Pripravila: Anja Žurga, univ. dipl. psih.,
koordinatorica programa duševnega zdravja MIRA
NIJZ OE Murska Sobota