Koronavirus

Krvodajalska akcija v Črenšovcih

Krvodajalska akcija v Črenšovcih – 5. maj 2020

Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor nas obvešča, da je kri nujno potrebna za nujna in neodložljiva zdravljenja. Po do sedaj znanih podatkih se s transfuzijo krvi bolezen COVID-19 ne prenaša. Zato že načrtovana krvodajalska akcija v Črenšovcih, kljub izrednim razmeram in razglašeni epidemiji, 5. maja 2020, bo.

Občina Črenšovci je lansko leto, povezano z dogodki ob občinskem prazniku, uspešno izvedla prvo krvodajalsko akcijo. Prireditev ob letošnjem občinskem prazniku v mesecu maju zaradi izrednih razmer ne bo, bomo pa v skladu z navodili Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor izvedli krvodajalsko akcijo, ki smo jo planirali. Ta bo potekala 5. maja 2020, v prostorih Občine Črenšovci.

Zaradi zaščite krvodajalcev in zaposlenih ter preprečevanja možnih prenosov bolezni vam podajamo izhodišča za odvzem krvi TERENSKE KRVODAJALSKE AKCIJE V ČRENŠOVCIH:

-       Organizatorji Rdečega križa pošljejo vsem krvodajalcem na tem območju SMS z vabilom na krvodajalsko akcijo in kontaktno številko Centra za transfuzijsko medicino Maribor.

-       Vsak krvodajalec se najavi na odvzem krvi na tel. št. 041 320 796 ali 02 321 2271, z namenom preverjanja ustreznosti za odvzem krvi in zagotavljanja varnosti na krvodajalski akciji .

-       Če se ne bo najavil, ga bomo sicer sprejeli, vendar bodo imeli prednost najavljeni krvodajalci, če bo ura že zasedena, bo moral počakati zunaj prostorov krvodajalske akcije.

-       Pred vhodom v prostore krvodajalske akcije bo triažna točka.

-       Čas akcije se bo prilagodil glede na število naročenih krvodajalcev.

-       Telefonska številka za najavo krvodajalcev je 041 320-796 ali 02/321 22 71.

-       Skupno število krvodajalcev v prostorih terenske krvodajalske akcije je omejeno.

-       Zdravnik pred akcijo pregleda prostore, preveri zdravstveno stanje prostovoljcev in aktivistov Rdečega križa ter zaposlenih.

-       Terenska ekipa pred začetkom, vmes in na koncu razkuži površine in prezrači prostore.

-       Pred vhodom v prostore krvodajalske akcije je triažna točka.

-       Vsak krvodajalec po oddaji krvi prejme malico v ustreznem paketu.

Izhodišča so začasna in se bodo lahko spreminjala glede na epidemiološko situacijo.

UKREPI pri krvodajalcih za preprečevanje prenosa COVID-19

PROSIMO VAS, DA NE PRIHAJATE IN NE VSTOPATE V PROSTORE, KJER SE IZVAJA KRVODAJALSKA AKCIJA oz. ODVZEMI KRVI:

• če ste v zadnjih 28. dneh vrnili s poti izven Slovenije (velja za vse države EU in druge države in celine),
  • če imate prehlad,
  • kašljate in kihate,
  • prebolevate nalezljivo bolezen,
  • ste bili v stiku z obolelo osebo.

Po priporočilu ECDC uvajamo ukrepe pri krvodajalcih za preprečevanje prenosa COVID-19:

• odklon dajalcev krvi, celic in tkiv za 28 dni po izpostavitvi potrjenemu primeru ali vrnitvi s tujine,
  • rutinsko odklanjanje dajalcev z znaki respiratorne okužbe,
  • spodbujanje krvodajalcev, da v primeru kakršnihkoli znakov bolezni, ki bi se pojavili v 14. dneh po odvzemu krvi, v povezavi s koronavirusom, obvestijo transfuzijsko službo.
  • Dodatni ukrepi za preprečevanje širjenja okužb so:

-       pravilno pokrivanje ust in nosu, ko kašljate in kihate,

-       izogibanje dotikanja oči, nosu ali ust,

-       redno umivanje rok in skrb za dobre higienske navade,

-       ostanite doma, ko ste bolni oz. se izogibajte tesnemu stiku z obolelimi.

Zahvaljujemo se vam za razumevanje in vam želimo veliko zdravja.

Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor

Spoštovane občanke in občani,

vsi, ki ste zdravi in sposobni oddati kri, ob upoštevanju zgoraj navedenih ukrepov, vabimo, da se odzovete povabilu Rdečega križa in Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor ter darujete kri 5. maja 2020, v prostorih Občine Črenšovci, Ulica Prekmurske čete 20. Predhodno morate poklicati na telefonsko številko 041 320 796 ali 02 321 2271 in se dogovoriti za čas odvzema.

Hvala vam, občani in občanke, za vaš odziv, razumevanje ter upoštevanje vseh preventivnih zaščitnih ukrepov. Z ukrepi preprečujemo okužbe in širjenje bolezni COVID-19 med ljudmi.

Pa ne pozabimo: še naprej upoštevajmo navodila pristojnih služb in si pomagajmo. Le tako in le skupaj bomo lahko prestali in premagali ta neprijetni čas in ostali zdravi.

Darovanje krvi je eno najplemenitejših oblik pomoči sočloveku. Hvala vsem iz srca.

Vera Markoja,

Nahajate se: Domov Koronavirus Krvodajalska akcija v Črenšovcih